سه شنبه 23 مهر 1398 - 16 صفر 1441
 منوی اصلی
 
 
 
تاریخ : پنجشنبه 20 تير 1398     |     کد : 4052

حضور پدر صنعت تراشکاری آذربایجان شرقی در آزمون های مهارتی آذربایجان شرقی

برای آموزش مهارت، هیچ وقت دیر نیست

آقای حسن پاشایی، صنعتگر فعال استان آذربایجان شرقی و پدر شهید والامقام، اکبر پاشایی با حضور در اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان، ضمن دیدار با مدیرکل، در آزمون مهارتی رشته تراشکاری شرکت نمود.

آقای حسن پاشایی، صنعتگر فعال استان آذربایجان شرقی و پدر شهید والامقام، اکبر پاشایی با حضور در اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان و ضمن دیدار با مدیرکل، در آزمون مهارتی رشته تراشکاری شرکت نمود.
به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان آذربایجان شرقی، آقای حسن پاشایی، صنعتگر فعال استان آذربایجان شرقی و پدر شهید والامقام، اکبر پاشایی با حضور در اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان و ضمن دیدار با مدیرکل، در آزمون مهارتی در رشته تراشکاری شرکت نمود.
روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای آذربایجان شرقی نیز حضور ایشان را در اداره کل غنیمت شمرد و با وی دیدار و گفتگو کرد.
ماحصل گفتگوی ما را با آقای حسن پاشایی، پدر صنعت تراشکاری استان را در این گزارش می خوانید.
آقای حسن پاشایی، فعال در حوزه صنعت و در رشته تراشکاری که در استان آذربایجان شرقی به عنوان پدر این صنعت شناخته شده اند، از سال 1342 وارد این حرفه شده و از ساعت 6 صبح تا ساعت 22 شب به صورت روش استاد- شاگردی در کنار استادکار ماهر، به صورتی که به گفته ایشان، چندین سال صرفا آموزشی اتفاق نمی افتاد در محل کارگاه حضور می یافتند و بعد از سپری شدن چندین سال، تراشکاری را تعلیم دیده اند و 64 سال است که با ایجاد کارگاههای آموزشی ضمن تولید قطعات مختلف، به امر تعلیم و مهارت آموزی به جوانان علاقمند به این رشته در استان آذربایجان شرقی فعالیت دارند.
روابط عمومی: از آقای پاشایی در مورد نحوه جذب کارآموز سوال کردیم، در پاسخ گفت:
مجموعه کارگاههای ما از جوانان علاقمندی که ظرفیت، توان و حوصله مهارت آموزی دارند، استقبال می کند و هیچگونه محدودیتی در جذب ندارد و چنانچه جوانان از این ظرفیت برخوردار باشند از آموزشهایمهارتی بهره مند خواهند شد.
وی در ادامه افزود: تاکنون تعدادی بالغ بر50 نفر از جوانان علاقمند به این حرفه را اعم از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی و افراد عادی آموزش داده ایم و با توجه به رهگیری های صورت گرفته، در حال حاضر مهارت آموزان ما توانسته اند برای خود اشتغال ایجاد کرده و کارآفرین شوند.
روابط عمومی: از آقای پاشایی در خصوص بهتر اجراشدن طرح استاد شاگردی جویا شدیم که پاسخشان شنیدنی است:
در جامعه کنونی ما، متاسفانه تحصیلکرده های دانشگاهی از توان علمی و فنی و مهارتی بالایی برخوردار نیستند و علاوه از این، صبر و حوصله کمی دارند در صورتی که اگر بخواهند فن و مهارتی را به صورت حرفه ای یاد بگیرند باید ضمن افزایش توان علمی و تحصیلات دانشگاهی بر تحمل خود نیز بیافزایند و با صبر و تلاش در کارشان پیشرفت نمایند.
روابط عمومی: مطلع شدیم که ایشان بنیانگذار واحد تراشکاری در زمان جنگ تحمیلی در اهواز بودند و در ادامه گزارش به نقل از ایشان می خوانید:
 به درخواست شهید مهدی باکری در اهواز، ضمن ایجاد مدرسه مهارتی و واحد تراشکاری توانستیم با انتقال دستگاههای مورد نیاز به اهواز، هر زمان که تجهیزات نظامی به تعمیر نیاز داشت انجام دهیم و حتی به صورت سیار، در کنار تعمیرات، مهارتهای فنی مورد نیاز مناطق جنگی نیز به رزمندگان آموزش داده می شد.
روابط عمومی: توصیه به جوانان در خصوص فراگیری آموزش های فنی و حرفه ای :
آموزش حداقل یک فنّ و مهارت، امروزه برای جوانان خیلی مهم است و باید در کنار تحصیل علوم دانشگاهی از مهارت آموزی غافل نشویم و علوم مختلف و به روز دنیا را یاد بگیریم تا ضمن ایجاد کسب و کار برای خود، از کارآفرینی نیز غافل نشویم.
توصیه عمومی به جوانان عزیز هم استانی :
*تربیت اسلامی بسیار ارزشمند است و معتقدم اگر کسی به لحاظ تحصیلات آکادمیک هم در رتبه بالایی باشد ولی از لحاظ تربیت دینی و اعتقادات مشکل داشته باشد از مسیر اصلی گمراه خواهد شد.
*اعتقادات دینیدر کنار مهارت آموزی در پیشرفت امور و جامعه و خودکفایی یک کشور، نقش مهمی دارد.
* اگر جوانان در مسیری که اسلام تعیین کرده است، حرکت کنند و پیرو رهبری نظام باشند و در دشمن شناسی بصیر باشند، در حوزه علم و صنعت نیز به پیشرفت های خوبی خواهند رسید.
به نقل از فرزند بزرگوار پیشکسوت صنعت در استان آذربایجان شرقی:
*ایشان علی رغم کهولت سن، با اراده ای که دارند، در حال تحصیل هستند و با وجود تحصیلات کم، دارای ایده های بسیار خوبی هستند، به طوریکه بیش از 100 اثر و اختراع دارند و چنانچه قطعه وارداتی در دسترس نباشد با خلاقیت و بهره گیری از تجربیات، مشکل را برطرف نموده و مانع از راکد ماندن خط تولید می شوند.
*با خلوص و اعتقاد قوی کار می کنند، ضمن ارایه آموزش تراشکاری و حضور در خط تولید به تربیت دینی و فکری جوانان نیز می پردازند.و معتقدند که دستگیری از جوانان تکلیف ما است و باید هرچه می دانیم به جوانان آموزش دهیم.
*به نماز اول وقت اهمیت می دهند و کارآموزان را به انجام فرائض دینی تشویق می کنند
روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان آذربایجان شرقی، برای الگوی مهارتی استان، سلامتی، بهروزی و موفقیت آرزو می کند.
شایان ذکر است، یعقوب نماینده، مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای آذربایجان شرقی ضمن لوحی در راستای تکریم خانواده معزز شهید، از پدر شهید گرانقدراکبر پاشایی، تقدیر بعمل آورد.


نوشته شده در   پنجشنبه 20 تير 1398  ساعت  13:29   توسط   حکیمه حسن زاده    تعداد بازدید  91
ویرایش شده در سه شنبه 25 تير 1398 ساعت 08:47 توسط حکیمه حسن زاده
PDF چاپ بازگشت
نظرات شما :